İmplant Hakkında

İmplant hakkında hastalarımız tarafından sıkça sorulan sorular şunlardır:

 

 

 

"İmplant titanyum materyal kullanılarak yapılmış diş eksikliği durumlarında diş kökü yerini alan materyaldir."

Hangi Durumlarda İmplant Yapılabilir?

İmplantlar; çene kemiğinde tek diş eksikliğinde, birden fazla diş eksikliğinde ve ağızda hiç diş olmadığı durumlarda uygulanmaktadır.

İmplant Yapılabilmesi İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

Çene kemiğinin yeterli kalınlıkta ve yükseklikte olduğu durumlarda implant yapılabilir. Çene kemiğinin yeterli olmadığı durumlarda ise bu bölgeye çeşitli işlemler uygulanarak kemik implanta uygun hale getirilir ve daha sonra implant uygulaması gerçekleştirilir. Hastaların operasyon sonrası ağız hijyenine dikkat etmeleri gerekmektedir.

İmplant İçin Herhangi Bir Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

İmplant için üst yaş sınırlaması yoktur.Fakat büyüme ve gelişimini tamamlamamış çocuklarda ve gençlerde tercih edilmezler.

İmplant Yerleştirirken Ağrı Duyar Mıyım?

İmplant yerleştirme işlemi lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için ağrı hissedilmesi söz konusu değildir. Operasyon öncesi rutin olarak lokal anestezi tercih edilmesine rağmen hastanın tercihi ve hekimin uygun görmesi durumlarında genel anestezi de kullanılmaktadır. İşlemin gerçekleştirildiği ilk gün çok az bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrı hekimin uygun gördüğü bir ağrı kesici ile rahatlıkla geçmektedir.

İmplant Operasyonu Sonrası Protezler Ne Zaman Hazır Olur?

İmplant operasyonu sonrası implantın çene kemiğine tam bağlanması 3 ay sonra olmaktadır. Bu süreden sonra implantların üzerine protezler hemen yapılabilmektedir.